Please sign our Guestbok - Wpisz się do Księgi Gosci
 
 
Mail to us / Napisz do nas
 
What the press writes about us / Co piszą o nas w prasie Books, bulletins and articles published by us - Ksiażki, biuletyny i artykuły wydane przez nas Who visited our stud / Kto odwiedził naszą stadninę Information on Korfowe Arabians. Informacje o nas


Kurier Arabski Trybuna Korfowe Inne wydawnictwa
Other publications


Kurier Arabski 24/1999

O pokazach i wystawach słów kilka, Roman Pankiewicz
Wystawiamy, więc jesteśmy..., Krystyna Chmiel
Wyniki I Pokazu Koni Arabskich Własności Prywatnej w Polce - Championatu PTHKA
Niziny-Młyńczyska, 1995

Wyniki II Pokazu Koni Arabskich Własności Prywatnej w Polce - Championatu PTHKA
Tory Wyścigów Konnych, Warszawa, 1996
Wyniki III Pokazu Koni Arabskich Własności Prywatnej w Polce - Championatu PTHKA
Tory Wyścigów Konnych, Warszawa, 1997
Wyniki IV Pokazu Koni Arabskich Własności Prywatnej w Polsce - Championatu PTHKA
Warszawa, Tory Wyścigów Konnych, 6.06.1999

Szerokim stepem
Leszek Rybicki

Luźno wiszą wodze.
Jedźmy łąką co srebrem się mieni
Wstają poranne opary po drodze,
We mgle majaczą korowody cieni.

Słońce od wschodu łowi w mlecznej toni
Iskry na stali i nieci płomienie,
Z mgły wynurzają się ludzie i konie
I płyną łąką szerokim strumieniem.

Zrównał się ze mną, strzemię do strzemienia,
Rycerzyk młody, znacznego snać rodu,
Poznać z postawy, broni i odzienia
I klaczy cudnej urody i chodów.

Klacz stąpa lekko, z wdziękiem, jak panienka
Po perłach rosy rozsianych wśród trawy,
Falują mięśnie pod koszulą cienką,
Nogi wysmukłe, żróżowione stawy.

Głową kołysze, błyska ciemne oko,
Chrapy rozwarte, chłód poranka piją,
Uszy przejrzyste, napięte wysoko,
I jedwab grzywy rozwiany nad szyją.

Jak alabaster w lampie Alladyna,
Pod mleczną sierścią skóra zorzą świeci.
Klacz z legendarnych stadnin Saladyna
Którą arabscy wyśnili poeci.

Jadą koło mnie stępem - strzemię w strzemię,
Lecz już za chwilę zerwą się z łopotem,
Jak ptaki, chociaż przypadłe do ziemi,
Są pełne lotu. Żyją tylko lotem.

Zerwą się skokiem - galopem nad błonie,
Zawisną, pomkną, szerokim zakolem.
Nikt im nie zrówna, nie ujdzie, nie zgoni.
Są pełni lotu, są w swoim żywiole.

Kochejlan
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

Gwiaździsty, grzywą skrzydlaty,
Głową ogonem, nogami sześcioramienny!
Oko żałobne!
Nozdrza rumiane
Jak dwa dotknięcia Henny!
W czerwonej uzdy szagrynowym chrzęście
Wydzierasz się, szarpiesz
Niby samo szczęście.

O pokazach i wystawach słów kilka
Roman Pankiewicz

Wystawy koni odbywały się już w XVIII wieku (a może jeszcze dawniej). Były to duże międzynarodowe pokazy. Na jednej z nich w Paryżu w 1900 roku Melpomena 1892 hodowli księcia Romana Sanguszki zdobyła złoty medal. Wystawy odbywały się również w Petersburgu, Odessie, Kijowie i Wiedniu. Wszędzie tam wystawiano polskie konie czystej krwi arabskiej, nie bez sukcesów przy tym.

Wystawy takie były organizowane przy wielkich nakładach finansowych. Już wtedy jednak rozumiano jak ważne jest porównanie koni pochodzących z poszczególnych hodowli: nie tylko dla ewentualnych nabywców, ale również dla samych hodowców.

Nie każdy myśli jak Sasza Ponomariew, kierownik stadniny w Tersku, który swojego czasu na Pokazie w Janowie, zapytany przeze mnie, kiedy taki pokaz urządzi u siebie, odpowiedział: "Nie jest mi to potrzebne, ja sam wiem, który z moich koni jest najlepszy". Zupełnie się z tym stwierdzeniem nie zgadzam, gdyż Championi Pokazów najczęściej sprawdzali się w hodowli (oczywiście przy odpowiednim doborze partnerów). Ważne jest to szczególnie przy młodzieży, bo zwraca uwagę nie tylko na poszczególne sztuki, ale również na ojców nagrodzonych koni.

W Polsce, w okresie międzywojennym odbywały się również wystawy koni, z których ogólnokrajowa miała miejsce w Lublinie. Komisja przyznawała tam medale i nagrody pieniężne: za poszczególne konie, jak również i za całe stawki. Podobnie postępowano przy zakupie koni remontowych.

Po II Wojnie Światowej medale przyznawano za ogiery odstawione do PSO (również stawki po poszczególnych ogierach). Na Ogólnokrajowej Wystawie od paru lat nagradza się poszczególne sztuki. Na wystawach rejonowych rozdawano tylko dyplomy, czasami również nagrody.

Pokazy koni czystej krwi arabskiej rozpoczęły się w 1973 roku. Sędziowanie na nich odbywało się w ten sposób, że jeden sędzia oceniał całą klasę, po kolei wykluczając z ringu najsłabsze konie do czasu, gdy pozostały tylko trzy. Z nich wybierano Championa i Vice-Championa. Ten trzeci mógł się uważać za drugiego Vice-Championa, ale oficjalnie takiego tytułu nie było. Pierwszym Championem Polski Ogierów był Eukaliptus, wysędziowany przez dr E. LaCroix’a.

W 1983 roku wprowadzono punktację, która wynosiła maksimum 50 punktów dla poszczególnych koni. Sędziowało 3 sędziów, z nich dwaj byli obcokrajowcami, trzeci Polakiem. Punkty sumowano, dzielono przez trzy i ogłaszano przy każdym koniu wynik.

Od roku 1996 liczbę punktów powiększono do 100, pozostawiając nadal dwóch sędziów zagranicznych i jednego Polaka.

W USA początkowo stosowano inny sposób sędziowania. Robili to specjalnie przeszkoleni na kursach sędziowie. Poszczególne klasy sędziowało zazwyczaj 5 sędziów, z których każdy sporządzał listę koni w zależności od ich jakości. Następnie wyniki te sumowano i wybierano Championa i Vice-Championa. Przy tym działy się tu ciekawe rzeczy. Kiedy swego czasu okazało się, że Vice-Championka miała za ciężkie podkowy (waży się je po pokazie), to polska klacz, która była na trzecim miejscu wyszła na pierwsze, a pierwsza na drugie, co spowodowało obrazę jej trenera, który nawet klaczy swojej nie pokazał podczas dekoracji zwycięzców.

W Europie Zachodniej sędziują ludzie, którzy mają uprawnienia międzynarodowe. Ma je szereg polskich hodowców ze stadnin. Sędziują oni np. w Paryżu, gdzie występują także konie polskie, często nawet hodowli sędziującego. I nikomu to nie przeszkadza. W Polsce jednak wyłączono ich, jak i również osoby związane w jakiś sposób z poszczególnymi stadninami z sędziowania. Uważam to za niesłuszne. Każdy sędzia sędziuje zgodnie ze swoim sumieniem i wydaje mi się brak do nich zaufania za nieuzasadniony. (Niestety mój głos jest "głosem wołającego na puszczy", którego w zasadzie nikt nie bierze pod uwagę.)

Praca sędziego (dla mnie osobiście) nie jest łatwa, ani przyjemna. Sędziuje się konia, którego oglądają setki widzów, z których zawsze część ma inne zdanie i uważa sędziego za "kalosza". A tym czasem oceniany koń (w myśl powiedzenia, że "punkt widzenia zależy od punktu siedzenia") wygląda zupełnie inaczej gdy patrzymy na niego "ze słońcem" lub "pod słońce". Są konie, które ani na chwilę nie chcą stanąć spokojnie i bardzo trudno jest je ocenić. A tu trzeba podjąć decyzję i czasami się pośpieszyć, bo czas goni.

Proszę więc o pobłażliwość dla sędziów i wyrozumiałość. To, że dwaj z nich sędziują podobnie, a trzeci inaczej nie dowodzi, że nie ma on racji. Często sędziowie, szczególnie gdy są już zmęczeni idą "na łatwiznę" i dają średnią ilość punktów. Nie dowodzi to, że ten trzeci indywidualista nie ma właśnie racji.

Zawsze były i są ogromne różnice w ilości punktów stawianych nawet przez sędziów międzynarodowych ("soli ziemi"). Każdy sędzia ma prawo dać taką ilość punktów, jaką uważa i nie ma od tego odwołania. Nie krytykujmy ich zbytnio i nie mówmy, że skrzywdzili któregoś z koni, bo zdarza się to bardzo rzadko.

Parę słów o przygotowaniu konia i jego pokazywaniu:

  1. Musi umieć stać spokojnie chociaż przez chwilę. Sędziowie to też ludzie i zniecierpliwieni zazwyczaj dają mniejszą ilość punktów.
  2. Nie można cofać konia na ringu. Należy zrobić voltę i jeszcze raz go postawić, powoli "podciągając" do miejsca gdzie ma być pokazany. Koń cofany bardzo traci na wyglądzie.
  3. Koń musi umieć ruszyć z miejsca dodanym kłusem. Często koń dopiero po wyjściu z ringu pokazuje swoje możliwości, kiedy to już sędziowie postawili punkty i nie obserwują go. Dlatego czasami bywają duże różnice między sędziami w przyznawaniu ilości punktów za ruch: w zależności gdy koń oceniony został na początku ruchu lub przy końcu ringu.
Musicie starać się wystawiać swoje konie również ze względu na reklamę, a nie tylko żeby je porównać z wyhodowanymi przez innych hodowców. Trzeba sobie uświadomić, że macie konie kupione ze stadnin, najczęściej wyeliminowane przy selekcji z tych czy innych powodów i że ich potomstwo nie jest w stanie konkurować z końmi stadninowymi.

To przecież jakbym ja pobiegł na bieżni razem z Zatopkiem i później mówił, że sędziowie mnie skrzywdzili. Przecież ja w tym przypadku nie miałem żadnych szans. Pamiętajcie, że łatwiej Wam będzie sprzedać Championa z pokazu nawet prywatnych koni, niż takiego, który się zmieścił w pierwszej dziesiątce na pokazie koni państwowych. Ale to już Wasza prywatna sprawa.

Bierzcie się do pracy, żeby za kilka lat konkurować na zasadzie równy z równym na pokazach w Janowie, a nie wlec się na samym końcu.

Hodowla koni to rzecz trudna, ale można w niej osiągnąć wiele.

Spis treści

***

W związku ze znacznym obniżeniem cen stanówek ogierami państwowymi w 1999 roku, przedstawiam analizę Młodzieżowego Pokazu w Białce.

Podaję najpierw ojca wystawianego konia, a następnie ojca jego matki

Klasa I ogiery roczne              Klasa II ogiery dwuletnie

                                      A                                                     B
Ojciec Matka po Ojciec Matka po Ojciec Matka po
1. Wachlarz Fawor 1. Pesal Falsyfikat 1. Eldon Banat
2. Fawor Wermut 2. Emigrant Probat 2. Eldon Fawor
3. Ararat Bandos 3. Emigrant Probat 3. Ecaho Probat
4. Pesal Piechur 4. Ecaho Borysław 4. Alegro Partner
5. Eukaliptus Probat 5. Ar Rahman Pepton

Klasa III klacze roczne
A                                                     B
Ojciec Matka po Ojciec Matka po
1. Monogramm Pamir 1. Eukaliptus Probat
2. Monogramm Eukaliptus 2. Sanadik El Shaklan Eukaliptus
3. Wojsław Pepton 3. Emigrant Probat
4. Ararat Alegro 4. Sanadik El Shaklan Eternit
5. Fawor Palas 5. Ararat Czako

Klasa IV klacze dwuletnie
A                                                     B
 
Ojciec Matka po Ojciec Matka po
1. Wachlarz Probat 1. Monogramm Enrilo
2. Emigrant Falsyfikat 2. Eldon Palas
3. Borek Arbil 3. Ararat Alegro
4. Monogramm Eukaliptus 4. Pesal Borysław
5. Pesal Czako 5. Wachlarz Palas

Championka Klaczy: Pianossa 1998 (Eukaliptus-Pinia po Probat)
Vice-Championka Klaczy: Emmona 1998 (Monogramm-Emilda po Pamir)
Best in Show: Pianossa

Opracowanie: Roman Pankiewicz

Spis treści

Wystawiamy, więc jesteśmy...
Krystyna Chmiel

Trawestacji znanej maksymy Kartezjusza "Myślę, więc jestem" użyłam, aby podkreślić, że we współczesnym świecie "końskiego biznesu" kto nie prezentuje swojego dorobku hodowlanego - ten jakby nie istniał. Temu celowi służy sieć lokalnych "show" różnych szczebli, zapoczątkowanych w USA, potem upowszechnionych w zachodnim świecie. A skoro chcieliśmy należeć do tego świata, to teraz mamy!

Dobrze więc, że nasz IV z kolei Championat nie tylko się odbył, ale że pojawia się na nim coraz więcej koni od coraz liczniejszych hodowców. Nawet jeżeli dzieje się to w ten sposób, ze jednym pociągnięciem pióra (czy raczej kliknięciem myszą?) całe stado przechodzi z sektora państwowego (SK Kurozwęki) w ręce prywatne (Tarus Arabians). A konie zostają te same... Problem zniknie, kiedy nasze pogłowie wzrośnie na tyle (właściwie już wzrosło), że będziemy mogli porównywać ze sobą tylko konie hodowli członków PTHKA.

Tradycyjnie więc 6 czerwca br. Zwieźliśmy nasze pieszczochy na Tor Służewiecki. Dzięki przychylności prezesa TWK, pana Marka Przybyłowicza, mogło to się odbyć w dzień wyścigowy (niedziela), co w połączeniu z piękną pogodą przyciągnęło szerszą publiczność. Jest wśród nas przecież wielu biznesmenów, którzy wiedzą, jak dużo znaczy promocja!

Prestiżu naszej imprezie dodała także obsada sędziowska ze znanymi w świecie hodowlanym nazwiskami: Jean-Paul Meeus (Francja), Gerhard Hussmann (Niemcy) i Roman Pankiewicz (Polska). O sobie przez skromność nie wspomnę - zastępowałam tylko G. Hussmanna przy klasie klaczy trzyletnich, gdzie startowała jego klacz, aby uniknąć konfliktu interesów. Dobrze, że przeszliśmy już na stupunktową skalę ocen - dzięki temu nasze wyniki mogą być porównywalne z uzyskanymi w Białce i Janowie.

W ogierkach triumfował Elistan gn 1998 (Fawor-Eleuzyna), jeden z kurozwęckiego stada, przed ogierkiem Med-Boy kaszt. (Pamir-Medytacja) hodowli i własności Andrzeja Wójtowicza. Ciekawe, że w stosunku do tych dwóch ogierków miały miejsce istotne rozbieżności w ocenach za ruch od 15 pkt. (Med-Boy) i 16 (Elistan) do 19. A wydawałoby się, że ruch nie podlega tak dużemu subiektywizmowi jak typ - albo jest dobry, albo zły!

Tak samo konrtowersyjne oceny za tę samą cechę dostał w dwulatkach ogier Maurri gn 1997 (Eurol-Matura), hodowli i własności Michała Bogajewicza - od 16 (zaledwie przeciętna) do 20 (maksymalna). Kto nie widziałby konia, tylko jego wynik, mógłby więc zapytać: "To jak właściwie on się ruszał?" Chyba jednak dobrze, gdyż wygrał swoją klasę i został Młodzieżowym Wicechampionem Ogierów, a Championem Elistan.

Klasy klaczek rocznych i dwuletnich to triumf Michała Bogajewicza i jego "eurolek". Pełna siostra Maurriego, Majka 1998, tak samo gniada, sucha i "pustynna" w typie, wygrała w roczniaczkach, a kasztanka Bella Bianca 1997 (od Batangi), rosła, poprawna, lecz w zupełnie innym typie, zwyciężyła w klasie klaczek dwuletnich. W gruncie rzeczy każdy z nas ma szansę wypróbować swego "nosa hodowlanego" dwa razy - kiedy podejmuje decyzję o zakupie lub pozostawieniu do hodowli klaczy i kiedy dokonuje dla niej wyboru partnera. Wyniki Michała dowodzą, że w obu przypadkach podejmował decyzje trafnie. Majka zostałabowiem Młodzieżową Championką, a Bella Bianca - Wicechampionką Klaczy.

W ogierach starszych niepokonane okazały się osobniki hodowli państwowej, obydwa rzadko spotykanej, a bardzo obecnie modnej skarogniadej maści. Takie maści szczególnie lubi pan Roman Niemyjski, prezes spółki "Halex", który w 1997 roku kupił karą klacz Bellona. Teraz zaś w jego barwach wystąpił ogier Oset 1993 (Alegro-Osełka), hod. SK Białka, który przedtem, jeszcze jako własność stadniny Skarbu Państwa, wygrał klasę ogierków dwuletnich na Championacie Michałowa w 1995r. Teraz zajął w swojej klasie drugie miejsce, a pierwsze, jednym punktem przewagi, obsadził og. Cyprys 1988 (Czako-Cyranka) hod. SK Janów Podlaski, przedtem użytkowany rozpłodowo przez A. Wójtowicza, obecnie należący do Sławomira Bubasa (właściciela posiadaczki zeszłorocznych "Najlepszych Nóg Pokazu"). Oba ogiery reprezentowały bardzo zbliżony typ i klasę. Oset miał może poprawniejszą budowę, natomiast Cyprys - bardziej "pustynną" urodę. Romana Pankiewicza zafrapował zwłaszcza jego zawadiacko noszony ogon.

Te dwa ciemnomastne osobniki zdominowały klasę i na ich tle "zginęły" dwa oceniane osobno ogiery trzyletnie, wśród których znalazł się Młodzieżowy Champion sprzed dwóch lat, siwy Czakamar hodowli i własności Andrzeja Strumiłły. Natomiast trzecie miejsce w klasie ogierów czteroletnich i starszych zajął kasztanowaty Western 1995 (Monogramm-Wilejka) hodowli michałowskiej, którego prezentacja została przez sędziów najwyżej oceniona. Nagrodą dla najlepszego prezentera pokazu był ufundowany przez Aleksandrę Novak-Zemplińską koziołek (żywy!), ale prezenter nie zgłosił się po jego odbiór.

Klacze trzyletnie zgłosiły się tylko dwie, prawie równej klasy. Zwyciężyła siwa Dijala 1996 (Engar-Dulcynea) hodowli Joanny Grootings, będąca własnością Petroniusza Frejlicha. Drugą była siwa Ekonomia 1996 (Egon-Enterpriza) hodowli i własności pana Gerharda Hussmanna.

Natomiast w klaczach 4-letnich i starszych rozpiętość wieku w rzeczywistości wahała się od 4 lat do 16. I właśnie seniorka tej grupy wiekowej zwyciężyła, w jakże imponującym stylu! Była nią kl. Etruska siwa 1983 (Aloes-Etruria) hod. SK Janów Podlaski, córka Championa Polski i Championki Świata, własność Joanny Grootings. Stanowiła żywy dowód na długowieczność koni arabskich, bo "płynęła w powietrzu", jakby właśnie przygalopowała z pustyni. Zasłużyła się już nie tylko własną urodą, lecz jako matka urodziwego potomstwa, bo jej córka Eptona gn po Pepton zdobyła w 1997r. Championat Klaczy. Teraz Etruska nie tylko uzyskała ten sam tytuł, lecz uznana została za "Best in Show" - Najlepszego Konia Pokazu.

Okazało się, że zwycięzcę "Nagrody za Najlepsze Nogi Pokazu" należało wyłonić drogą losowania. Osiem koni uzyskało jednakową punktację za nogi. Były to klacze: Majka, Dijala, Wistaria, Wizyta, Etruska, Słonka oraz ogiery: Oset i Panki. Zwycięzcą został ogier Panki siwy 1994 hodowli i własności Joanny Grootings.

Oprócz biznesmenów i malarzy (tu padają tak znane nazwiska, jak Ludwik Maciąg i Andrzej Strumiłło - profesorowie ASP) hodowlą koni arabskich parają się w tej chwili przedstawiciele różnych profesji. Trafiają się wśród nich nawet osoby duchowne. Kilka klaczy posiada ksiądz Andrzej Majchrzak, a w tegorocznej klasie "Liberty" zabłysnął ksiądz Andrzej Dmochowski, znany już uprzednio z prowadzenia prężnej sekcji jeździeckiej w swojej parafii, kultywującej tradycja kawaleryjskie.

W tym roku w mundurze ułana dosiadał efektownie zganaszowanej, siwej w "jabłka" klaczy Zaabibi (Pan-Zyada), przy której boku biegał tegoroczny źrebak. Widok był jedyny w swoim rodzaju, toteż ksiądz zdobył zarówno Nagrodę dla najlepiej Zaprezentowanego Konia (klacz jest hodowli Joanny Grootings) jak i Najoryginalniej Ubranego Jeźdźca. Wysokie punktacje zdobyła też dama w stroju staropolskiej szlachcianki prowadzącej dwa charty polskie jak również brawurowo jeżdżący syn zasłużonego hodowcy Bogusława Dąbrowskiego na ogierku Sylwan jego hodowli (Najlepsze nogi Pokazu 1996r.) w oryginalnym kostiumie Kozaka z filmu "Ogniem i mieczem", w którym statystował. Dała się zauważyć olbrzymia futrzana bermyca grenadiera z napoleońskiej wyprawy pod Moskwę i mały chłopiec udający Turka spod Wiednia...

Grunt, że naszym kolegom dopisała wyobraźnia, co przy pięknej pogodzie i licznie zgromadzonej publiczności na Torze Wyścigowym sprzyjało propagowaniu rekreacyjnego użytkowania koni arabskich. Pojawiła się nawet (startująca poza konkursem) amazonka w damskim siodle - widok nader rzadko spotykany we współczesnym polskim jeździectwie. Dosiadała dosyć temperamentnego ogiera i świetnie sobie z nim radziła. Klasa Liberty sędziowana była przez osobistości świata artystycznego: prof. Ludwika Maciąga, Andrzeja Szenajcha i Andrzeja Novak-Zemplińskiego.

Wszystko to świadczy o coraz szerszym upowszechnianiu się hodowli i utrzymywania koni czystej krwi arabskiej w Polsce. Pogłowie tej rasy jest mocno zróżnicowane jakościowo, więc oprócz championów osiągających potem niebotyczne ceny na aukcjach trafiają się też osobniki o pewnych wadach pokrojowych bądź mniejszych walorach pokazowych, a za to dostępne - powiedzmy - prawie dla każdego. Radość z posiadania tak pięknych, wdzięcznych i inteligentnych koni nie jest już więc już zastrzeżona dla elit i oby tak zostało!

Spis treści

  Wyniki I Pokazu Koni Arabskich Własności Prywatnej w Polce - Championatu PTHKA
Niziny-Młyńczyska, 1995
(liczba zaprezentowanych koni: 9)
Sędziowie: Izabella Zawadzka, Roman Pankiewicz, Tomasz Szymański

Klasa I - Ogiery roczne
1. Ekusko (Gabaryt-Eugenika) 1994, siwy, hod./wł. Leszek Jakubowicz
2. Cristal (Borek-Crystyna) 1994, gn, hod./wł. Krystyna Duda
3. Adel (Wiedeń-Adelajda) 1994, gn, hod./wł. Krystyna Duda

Klasa II - Klacze roczne
1. Destylacja (Murat-Nur-Dekada) 1994, gn, hod./wł. Michał Bogajewicz
2. Postawa (Endel-Pliszka) 1994, siwa, hod./wł. Lech Błaszczyk
3. Anemona (Wiedeń-Apaszka) 1994, gn, hod./wł. Krystyna Duda

Klasa III - Klacze dwuletnie
1. Sawina (Wagram-Salamandra) 1993, kara, hod./wł. Bogusław Dąbrowski
2. Kora (Wagram-Kaskada) 1993, c.gn, hod./wł. Wojciech Janowski
Championka Klaczy, Championka Pokazu, Nagroda Prezesa PTHKA: Destylacja
Vice-Champion Pokazu: Ekusko

Spis treści

Wyniki II Pokazu Koni Arabskich Własności Prywatnej w Polce - Championatu PTHKA
Tory Wyścigów Konnych, Warszawa, 1996
(liczba zaprezentowanych koni: 36)
Sędziowie: Roman Pankiewicz, Jerzy Budny, Marek Trela (Tomasz Szymański - rezerwa)

Klasa I - Ogiery roczne
1. Burbon (Endel-Batanga) 1995, siwy, hod./wł. Michał Bogajewicz
2. Fast (Monogramm-Futura) 1995, gn, hod./wł. Leszek Jakubowicz
3. Sylwan (Wojsław-Salamandra) 1995, gn, hod./wł. Bogusław Dąbrowski

Klasa II - Ogiery dwuletnie
1. Mum (Monogramm-Matura) 1994, gn, hod./wł. Michał Bogajewicz
2. Ekusko (Gabaryt-Eugenika) 1994, siwy, hod./wł. Leszek Jakubowicz
Młodzieżowy Champion Ogierów: Burbon
Młodzieżowy Vice-Champion Ogierów: Fast

Klasa III - Klacze roczne i dwuletnie
1. Słonka (Wojsław-Salamandra) 1994, gn, hod./wł. Bogusław Dąbrowski
2. Mansarda (Wojsław-Matnia) 1995, siwa, hod. SK Michałów, wł. Andrzej Wójtowicz
3. Waspani (Endel-Waćpanna) 1995, siwa, hod. SK Michałów, wł. Andrzej Wójtowicz
Młodzieżowa Championka Klaczy: Słonka
Młodzieżówa Vice-Championka Klaczy: Mansarda

Klasa IV - Klacze trzyletnie i starsze
1. Sikora (Europejczyk-Simla) 1990, siwa, hod. SK Janów Podlaski, wł. Stefan Schaedler
2. Piwnica (Eldon-Pilina) 1993, siwa, hod. SK Janów Podlaski, wł. Andrzej Wójtowicz
3. Farah-Bersa (Pers-Farah-Aisha) 1992, siwa, hod./wł. Andrzej Ou
Championka Klaczy: Sikora
Vice-Championka Klaczy: Piwnica

Klasa V - Ogiery trzyletnie
1. Farah-Bagir (Arbil-Farah-Aisha) 1993, kaszt, hod./wł. Andrzej Ou
2. Baks (Eksponat-Bosnia) 1993, siwy, hod./wł. Stefan Rakoczy
3. Zed (Eksponat-Zima) 1993, siwy, hod./wł. Stefan Rakoczy

Klasa VI - Ogiery czteroletnie i starsze
1. Awangard (Vympel-Antenna) 1990, siwy, hod. SK Tersk,  wł. Mirosław Jaślan
2. Bulli (Eksponat-Zima) 1992, siwy, hod./wł. Stefan Rakoczy
3. Fez (El Bak-Fabiola) 1992, siwy, hod. Bolesław Jakubiec, wł. Lucjan Staniszewski
Champion Ogierów: Farah-Bagir
Vice-Champion Ogierów: Awangard

Liberty Class
Nagroda dla Najlepiej Zaprezentowanego Konia: Farah-Tai-Pan
Nagroda dla Najoryginalniej Ubranego Jeźdźca: Farah-Tai-Pan, Jeździec: Leszek Jachowicz

Nagroda „Najlepsze Nogi Pokazu": Sylwan
Best in Show: Słonka

Spis treści

 Wyniki III Pokazu Koni Arabskich Własności Prywatnej w Polce - Championatu PTHKA
Tory Wyścigów Konnych, Warszawa, 1997
(liczba zaprezentowanych koni: 31)
Sędziowie: Patricia Lindsay (Wielka Brytania)
Walter Huber (Niemcy)
Roman Pankiewicz (Polska)

Klasa I - Ogiery roczne
1. Czakamar (Eldon-Czarina) 1996, siwy, hod./wł. Andrzej Strumiłło
2. Miron (Cyprys-Minoga) 1996, siwy, hod./wł. Andrzej Wójtowicz
3. Gwaro (Bardysz-Gwarancja) 1996, gn, hod./wł. Andrzej Wójtowicz

Klasa II - Ogiery dwuletnie
1. Fast (Monogramm-Futura) 1995, gn, hod./wł. Leszek Jakubowicz
2. Sylwan (Wojsław-Salamandra) 1995, gn, hod./wł. Bogusław Dąbrowski

Młodzieżowy Champion Ogierów: Czakamar
Młodzieżowy Vice-Champion Ogierów: Fast

Klasa III - Klacze roczne
1. Masumi (Ecaho-Matura) 1996, siwa, hod./wł. Michał Bogajewicz
2. Ełejda (Cyprys-Eugenika) 1996, siwa, hod./wł. Leszek Jakubowicz
3. Ematina (Pepton-Emetyka) 1996, gn, hod./wł. Andrzej Majchrzak

Klasa IV - Klacze dwuletnie
1. Gracja-Bis (Monogramm-Grenada) 1995, gn, hod./wł. Michał Bogajewicz
2. Gwarka (Monogramm-Gratka) 1995, gn, hod. SK Michałów, wł. Andrzej Wójtowicz
3. Mansarda (Wojsław-Matnia) 1995, siwa, hod./wł. Andrzej Wójtowicz

Młodzieżowa Championka Klaczy: Gracja-Bis
Młodzieżowa Vice-Championka Klaczy: Masumi

Klasa V - Ogiery trzyletnie i starsze
1. Cliinntonn (dwd Tabasco-sh Carmen) 1993, siwy, hod./wł. Joanna Grootings
2. Egzamin (Etogram-Eza) 1989, siwy, hod. SK Kurozwęki, wł. Tomasz Bucholc
3. Ekusko (Gabaryt-Eugenika) 1994, siwy, hod./wł. Leszek Jakubowicz

Champion Ogierów: Cliinntonn
Vice-Champion Ogierów: Egzamin

Klasa VI - Klacze trzyletnie
1. Walentyna (Monogramm-Wilnianka) 1994, kaszt., hod. SK Michałów, wł. Krystyna Chmiel
2. Zonia (Grandorr-Zenobia) 1994, siwa, hod. SK Michałów, wł. Sławomir Bubas
3. Słonka (Wojsław-Salamandra) 1994, gn, hod./wł. Bogusław Dąbrowski

Klasa VII - Klacze czteroletnie i starsze
1. Eptona (Pepton-Etruska) 1992, gn, hod. S.H. Karlsson, wł. Joanna Grootings
2. Celebra (Wermut-Celebracja) 1990, gn, hod. SK Kurozwęki, wł. Tomasz Bucholc

Championka Klaczy: Eptona
Vice-Championka Klaczy: Walentyna

Liberty Class
Nagroda dla Najlepiej Zaprezentowanego Konia: Egzamin
Nagroda dla Najoryginalniej Ubarnego Jeźdźca: Cliinntonn - Jeździec Maciej Falkiewicz

Nagroda „Najlepsze Nogi Pokazu": Zonia
Nagroda Publiczności dla Najpopularniejszego Konia Pokazu: Cliinntonn
Best in Show: Gracja-Bis

Spis treści

Wyniki IV Pokazu Koni Arabskich Własności Prywatnej w Polsce - Championatu PTHKA
Warszawa, Tory Wyścigów Konnych, 6.06.1999
Sędzia 1 - Gerhard Hussmann, Niemcy
Sędzia 2 - Jean-Paul Meeus, Francja
Sędzia 3 - Roman Pankiewicz, Polska
Sędzia rezerwowy (sędziujący Klasę VII jako Sędzia 1) - Krystyna Chmiel

Lista koni, które wzięły udział w IV Pokazie Koni Własności Prywatnej - Championacie PTHKA

Klasa I - Ogiery roczne
1. Med-Boy (Pamir-Medytacja) 1998, kaszt, hod/wł. Andrzej Wójtowicz
4. Plus (Ar-Rahman-Pytia) 1998, siwy, hod/wł. Andrzej Wójtowicz
5. Czamir (Perlik-Czarina) 1998, siwy, hod/wł. Andrzej Strumiłło
8. Elistan (Fawor-Eleuzyna) 1998, gn, hod. SK Kurozwęki/wł. Tarus Arabians
9. Fiołek (Batyskaf-Fatiha) 1998, siwy, hod./wł. P.W. Halex
56. Nawab (Turban-Niwa) 1998, siwy, hod/wł. Grzegorz Ostrowski

Klasa II - Ogiery dwuletnie
10. Maurri (Eurol-Matura) 1997, gn, hod/wł. Michał Bogajewicz
11. Gwarant (Pamir-Gwarancja) 1997, siwy, hod/wł. Andrzej Wójtowicz
12. Castyl (Turban-Castylia) 1997, siwy, hod. SK Kurozwęki/wł. Tarus Arabians
13. Sambucus (Emigrant-Salamandra) 1997, siwy, hod/wł. Bogusław Dąbrowski
14. Nais (Alegro-Nostalgia) 1997, gn, hod. SK Kurozwęki/wł. Tarus Arabians

Klasa III - Klacze roczne
15. Bella Donna (Ararat-Bellona) 1998, siwa, hod/wł. P.W. Halex
16. Mamba (Ar-Rahman-Matnia) 1998, siwa, hod/wł. Andrzej Wójtowicz
17. Semiramida (Ecaho-Satyna) 1998, siwa, hod/wł. Krzysztof Kordalski
18. Majka (Eurol-Matura) 1998, gn, hod/wł. Michał Bogajewicz
19. Wielka Tundra (El Bak-Wielka Mazowia) 1998, gn, hod/wł. Monika Nowakowska
21. Widia (Fawor-Wiorsta) 1998, gn, hod. SK Kurozwęki/wł. Tarus Arabians
22. Desyma (Eurol-Dekada) 1998, siwa, hod. Michał Bogajewicz/wł. Krzysztof Grudziądz
23. Forda (Batyskaf-Florena) 1998, siwa, hod/wł. P.W. Halex

Klasa IV - Klacze dwuletnie
24. Pamela (El Amor-Petunia) 1997, siwa, hod/wł. Krystyna Chmiel
25. Materna (Ar-Rahman-matnia) 1997, siwa, hod/wł. Andrzej Wójtowicz
26. Sima (Eksponat-Sikora) 1997, siwa, hod Stefan Schaedler/wł. Krzysztof Pudyszak
27. Bella Bianca (Eurol-Batanga) 1997, kaszt, hod/wł. Michał Bogajewicz
28. Czagabara (Gabaryt-Czarina) 1997, siwa, hod/wł. Andrzej Strumiłło
29. Morska (Ar-Rahman-Minoga) 1997, gn, who/wł. Andrzej Wójtowicz

Klasa V - Ogiery trzyletnie
31. Grajcar (Endel-Gosposia) 1996, siwy, hod SK Kurozwęki/wł. Tarus Arabians
32. Czakamar (Eldon-Czarina) 1996, siwy, hod/wł. Andrzej Strumiłło

Klasa VI - Ogiery czteroletnie i starsze
33. Egyptus (Engar-Etruska) 1995, siwy, hod/wł. Joanna Grootings
34. Sylwan (Wojsław-Salamandra) 1995, gn, hod/wł. Bogusław Dąbrowski
35. Cent (Borek-Cuma) 1995, gn, hod. SK Kurozwęki/wł. Tarus Arabians
36. Oset (Alegro-Osełka) 1994, sk gn, hod. SK Białka/wł. P.W. Halex
37. Panki (Biquest-Petite Fleur) 1994, siwy, hod/wł. Joanna Grootings
38. Awangard (Vympel-Antenna) 1990, siwy, hod. SK Tiersk/wł. Martyna Hermann i Mirosław  Jaślan
39. Gem (Monogramm-Grenada) 1994, gn, hod/wł. Michał Bogajewicz
40. Cyprys (Czako-Cyranka) 1988, sk gn, hod. SK Janów Podlaski/wł. Sławomir Bubas
52. Western (Monogramm-Wilejka) 1995, kaszt, hod. SK Michałów/wł. Andrzej Szymusik
53. Kornet (Naftalin-Karinka) 1990, siwy, hod. SK Tiersk/wł. Martyna Hermann i Mirosław Jaślan

Klasa VII - Klacze trzyletnie
41. Ekonomia (Egon-Enterpriza) 1996, siwa, hod.wł. Gerhard Hussmann
42. Dijala (Engar-Dania) 1996, siwa, hod. Joanna Grootings/wł. Petroniusz Frejlich i Krzysztof  Ryitwiński

Klasa VIII - Klacze czteroletnie i starsze
43. Etura (Etogram-Eura) 1994, siwa, hod. SK Janów Podlaski/wł. Tarus Arabians
44. Erendara (Egon-Esperanca) 1993, kaszt, hod. SK Michałów/wł. Sławomir Bubas
45. Ekselencja (Borysław-Estapona) 1990, gn, hod. SK Michałów/wł. Jan Krauze
47. Ewita (Wojsław-Elleida) 1993, gn, hod. SH Karlsson/wł. Monika Nowakowska
48. Wistaria (Borek-Wiorsta) 1995, gn, hod. SK Kurozwęki/wł. Tarus Arabians
50. Wizyta (Wermut-Wiorsta) 1990, gn, hod. SK Kurozwęki/wł. Tarus Arabians
51. Etruska (Aloes-Etruria) 1983, siwa, hod. SK Janów Podlaski/wł. Joanna Grootings
52. Słonka (Wojsław-Salamandra) 1994, gn, hod/wł. Bogusław Dąbrowski

Liberty Class
1L. Erendara (Egon-Esperanca) 1993, kaszt, hod. SK Michałów/wł. Sławomir Bubas
2L. Zaabibi (Pan-Zyada) 1993, siwa, hod Joanna Grootings/wł. Andrzej Dmochowski
3L. Wędrówka (Algierczyk-Wiorsta) 1984, gn, hod. SK Kurozwęki/wł. Jerzy Rogala
4L.  Dijala (Engar-Dania) 1996, siwa, hod. Joanna Grootings/wł. Petroniusz Frejlich i Krzysztof Rytwiński
5L. Ekselencja (Borysław-Estapona) 1990, gn, hod. SK Michałów/wł. Jan Krauze
6L. Gem (Monogramm-Grenada) 1994, gn, hod/wł. Michał Bogajewicz
7L. Sylwan (Wojsław-Salamandra) 1995, gn, hod/wł. Bogusław Dąbrowski
8L. Cyprys (Czako-Cyranka) 1988, sk gn, hod. SK Janów Podlaski/wł. Sławomir Bubas
9L. Wigor (Elef-Wieża) 1980, gn, hod. SK Kurozwęki/wł. Wojciech Idzi
10L. Oset (Alegro-Osełka) 1994, sk gn, hod. SK Białka/wł. P.W. Halex
11L. wał. Pitomec (Muscat-Plantacja) 1989, siwy, hod. SK Tiersk/wł. Susanna Aalto
16L. Sankcja (Parys-Sanicja) wł. Krystyna Leśniewska
17L. Barnaba (Brokat-Bukowina) 1993, gn, hod. SK Kurozwęki/wł. Jerzy Borkowski
15L. Eos (Banat-Elektorka) 1984, kaszt, hod. SK Kurozwęki/wł. prof. Ludwik Maciąg - poza konkursem

 

WYNIKI

KLASA I - OGIERY ROCZNE
nazwa konia nr nogi prezentacja ocena typ
miejsce
ELISTAN 8 16,67 6 89 18,33
1
MED-BOY 1 16,67 7 85,67 17,33
2
CZAMIR 5 16,67 5 84,33 17,33
3
PLUS 4 16,33 6,33 84 17
4
FIOŁEK 9 16,67 8 84 16,33
5
NAWAB 56 16,67 7 81,33 16,33
6
KLASA II - OGIERY DWULETNIE
nazwa konia nr nogi prezentacja ocena typ
miejsce
MAURRI 10 17,33 8,67 88 17,33
1
NAIS 14 17 7,33 85,67 17,33
2
CASTYL 12 16,33 6,33 85,33 17,33
3
GWARANT 11 16 7 85 17,67
4
SAMBUCUS 13 16,33 7,33 84,67 17
5

Młodzieżowy Champion Ogierów: Elistan (Fawor-Eleuzyna) 1998, siwy, hod. SK Kurozwęki, wł. Tarus Arabians
Młodzieżowy Vice-Champion Ogierów: Maurri (Eurol-Matura) 1997, gniady, hod./wł. Michał Bogajewicz
 
KLASA III - KLACZE ROCZNE
nazwa konia nr nogi prezentacja ocena typ
miejsce
MAJKA 18 17,67 8,33 89,33 18
1
WIDIA 21 17 8 88 17,67
2
FORDA 23 17 8 88 17,67
3
SEMIRAMIDA 17 17,33 7,67 87,33 17,33
4
BELLA DONNA 15 16,67 7,67 86 17,67
5
WIELKA TUNDRA 19 17 6,67 85,67 17
6
MAMBA 16 17 6,67 84 16,33
7
DESYMA 22 16,33 6,33 82 16,33
8
KLASA IV - KLACZE DWULETNIE      
Nazwa konia nr nogi prezentacja
ocena
typ
miejsce
BELLA BIANCA 27 17 7,67 90 18,33
1
MATERNA 25 17,33 7,33 88 17,33
2
MORSKA 29 17,33 7,33 87,67 17,67
3
PAMELA 24 16,33 7 84,67 17
4
CZAGABARA 28 17 7 84,67 16,67
5
SIMA 26 16,67 7 84,33 16,67
6

Młodzieżowa Championka Klaczy: Majka (Eurol-Matura) 1998, gniada, hod./wł. Michał Bogajewicz
Młodzieżowa Vice-Championka Klaczy: Bella Bianca (Eurol-Batanga) 1997, kaszt., hod./wł. Michał Bogajewicz

 
KLASA V - OGIERY TRZYLETNIE
nazwa konia nr nogi prezentacja ocena typ miejsce
GRAJCAR 31 16,67 7 87,67 18,33
1
CZAKAMAR 32 17 7 87,33 17,67
2
KLASA VI - OGIERY CZTEROLETNIE I STARSZE
nazwa konia nr nogi prezentacja ocena typ miejsce
CYPRYS 40 17,33 8,33 91,67 18,67
1
OSET 36 17,67 8,67 90,67 18
2
WESTERN 52 17,33 9 89,67 18
3
CENT 35 17,33 8,33 88,33 17,67
4
GEM 39 17,33 8 88 17,33
5
SYLWAN 34 17 7,67 87,67 17,67
6
AWANGARD 38 17,33 7,33 87,67 17,33
7
PANKI 37 17,67 7,67 87,33 17
8
EGYPTUS 33 17,33 7,33 85,67 17
9
KORNET 53 17 7 84,67 16,67
10

Champion Ogierów: Cyprys (Czako-Cyranka) 1988, sk. gniady, hod. SK Janów Podlaski, wł. Sławomir Bubas
Vice-Champion Ogierów: Oset (Alegro-Osełka) 1994, sk. gniady, hod. SK Białka, wł. P.W. Halex
 
KLASA VII - KLACZE TRZYLETNIE
nazwa konia nr nogi prezentacja ocena typ
miejsce
DIJALA 42 17,66 7 87,33 17
1
EKONOMIA 41 17 8 86,66 17,66
2
KLASA VIII - KLACZE CZTEROLETNIE I STARSZE
nazwa konia nr nogi prezentacja ocena typ
miejsce
ETRUSKA 51 18 8,67 93 18,67
1
SŁONKA 55 17,67 8,33 91,67 18,33
2
WIZYTA 50 17,67 8,67 90,67 18
3
WISTARIA 48 17,67 8,33 90,33 18
4
ETURA 43 17,33 8,33 89,67 17,67
5
EWITA 47 17,33 7,67 88,67 17,33
6
ERENDARA 44 17,33 7,67 88 17,33
7
EKSELENCJA 45 17 7 86,67 17,33
8

Championka Klaczy: Etruska (Aloes-Etruria) 1983, siwa, hod. SK Janów Podlaski, wł. Joanna Grootings
Vice-Championka Klaczy: Słonka (Wojsław-Salamandra) 1994, gniada, hod./wł. Bogusław Dąbrowski
Best in Show: Etruska (Aloes-Etruria) 1983, siwa, hod. SK Janów Podlaski, wł. Joanna Grootings
Najlepsze Nogi Pokazu: Panki (Biquest-Petite Fleur) 1994, siwy, hod./wł. Joanna Grootings
Nagroda dla Najlepszego Prezentera - Piotr Żuber - prezentujący ogiera Western
Wybrany przez publiczność "Najpopularniejszy Koń Pokazu": Cyprys (Czako-Cyranka) 1988, sk. gniady, hod. SK Janów Podlaski, wł. Sławomir Bubas

Liberty Class

  1. Najlepiej Zaprezentowany Koń: Zaabibi (Pan-Zyada) 1993, siwa hod. Joanna Grootings, wł. Andrzej Dmochowski, z ogierkiem Zmyślak po Cliinntonn, jeździec: Andrzej Dmochowski
  2. Najoryginalniej Ubrany Jeździec: Andrzej Dmochowski na klaczy Zaabibi (Pan-Zyada) 1993, siwa
NAJLEPSZE NOGI POKAZU
 
pozycja
nazwa konia
nr
nogi
 
1
ETRUSKA
51
18
 
2
MAJKA
18
18
 
3
OSET
36
18
 
4
PANKI
37
18
 
5
DIJALA
42
18
 
6
WISTARIA
48
18
 
7
WIZYTA
50
18
 
8
SŁONKA
55
18
 
9
MAURRI
10
17
 
10
SEMIRAMIDA
17
17
 
11
MATERNA
25
17
 
12
MORSKA
29
17
 
13
EGYPTUS
33
17
 
14
CENT
35
17
 
15
AWANGARD
38
17
 
16
GEM
39
17
 
17
CYPRYS
40
17
 
18
WESTERN
52
17
 
19
ETURA
43
17
 
20
ERENDARA
44
17
 
21
EWITA
47
17
 
22
NAIS
14
17
 
23
MAMBA
16
17
 
24
WIELKA TUNDRA
19
17
 
25
WIDIA
21
17
 
26
FORDA
23
17
 
27
BELLA BIANCA
27
17
 
28
CZAGABARA
28
17
 
29
CZAKAMAR
32
17
 
30
SYLWAN
34
17
 
31
KORNET
53
17
 
32
EKONOMIA
41
17
 
33
EKSELENCJA
45
17
 
34
MED-BOY
1
17
 
35
CZAMIR
5
17
 
36
NAWAB
56
17
 
37
ELISTAN
8
17
 
38
FIOŁEK
9
17
 
39
BELLA DONNA
15
17
 
40
SIMA
26
17
 
41
GRAJCAR
31
17
 
42
PLUS
4
16
 
43
CASTYL
12
16
 
44
SAMBUCUS
13
16
 
45
DESYMA
22
16
 
46
PAMELA
24
16
 
47
GWARANT
11
16
 

Zwycięzcą Nagrody dla Najlepszych Nóg Pokazu został wybrany drogą losowania ogier Panki (Biquest-Petite Fleur) 1994, siwy, hod./wł. Joanna Grootings

Liberty Class
Sędzia 1 - Andrzej Szenajch
Sędzia 2 - Andrzej Novak-Zempliński
Sędzia 3 - prof. Ludwik Maciąg

Najlepiej zaprezentowany koń                                                 Najoryginalniej ubrany jeździec
 
nr konia
Sędzia 1
Sędzia 2
Sędzia 3
Suma 
Sędzia 1
Sędzia 2
Sędzia 3
Suma punktów
1L
7
7
6
20
7
3
6
16
2L
10
10
10
30
10
10
10
30
3L
5
5
5
15
9
7
7
23
4L
9
8
8
25
8
7
9
24
5L
8
8
8
24
8
6
8
22
6L
8
7
7
22
9
8
7
24
7L
8
8
9
25
10
9
9
28
8L
5
6
8
19
7
3
6
16
9L
8
8
8
24
8
6
9
23
10L
10
9
10
29
9
6
9
24
11L
9
10
10
29
10
9
10
29
16L
8
8
8
24
8
7
8
23
17L
8
5
5
18
8
3
5
16

Nagroda Publiczności dla Najpopularniejszego Konia Pokazu
Zwycięzca: ogier Cyprys

Cyprys (33), Dijala (20), Elistan (13), Oset (9), Etruska (8), Wielka Tundra (5), Bella Bianca (5), Panki (5), Wizyta (4), Etura (4), Majka (3), Maurri (3), Pamela (3), Słonka (3), Semiramida (1), Sima (1), Med-Boy (1)

(W nawiasie podano ilość głosów złożonych na poszczególne konie)

Spis treści

***
Kurier Arabski

Joanna Grootings - redaktor

Korfowe Arabians

Korfowe 7

05-085 Kampinos

top
Kurier Arabski Trybuna Korfowe Inne wydawnictwa
Other publications